טיפול דיקור סיני להליקובקטר פילורי

רפואה סינית

 

טיפול בהליקובקטר פילורי

החיידק הליקובקטר פילורי פוגע ברקמה הרירית של הקיבה והתריסריון, יוצר בהם דלקות וכיבים (אולקוס) ובכך מחליש את עמידות דופן הקיבה לחומציות שבתוכה וגם מגדיל את הסיכויים לחלות בסרטן הקיבה. מעל חצי מהאוכלוסיה נושאת את החיידק, אבל רק אצל 15% מהם הדבר מתבטא בכיבים (אולקוס). הכיבים נובעים מהפרשת רעלנים ע"י ההליקובקטר פילורי שפוגעים בתאים בדופן הקיבה והתריסריון ועקב כך מערכת החיסון תוקפת את התאים הפגועים והורגת אותם. אחת ההשערות היא שבמצבים של סטרס (לחץ נפשי) חיידק ההליקובקטר פילורי הופך אלים ויוצר אולקוס. טיפול בהליקובקטר פילורי ברפואה הקונבציונאלית נעשה ע"י שילוב של מספר אנטיביוטיקות (לרוב קלריטרומיצין ואמוקסיצילין) ונוגדיי חומציות. הבעיה בטיפול הקונבנציונאלי היא שבפעמים רבות החיידק העמיד חוזר לקיבה ומצד שני האנטיביוטיקה פוגעת בחיידקים הטובים שבמערכת העיכול. במקרים כאלה לרפואה המערבית אין עדיין תשובה לחיידק והמחלה הופכת כרונית. דיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי תפריט המזון הוכחו כיעילים לטיפול בהליקובקטר פילורי. הטיפול הסיני מפחית סטרס, מפחית דלקת, מפחית הרס תאים עצמיים ע"י המערכת החיסונית (אפופטוזיס) ומאזן ומחזק את הגוף. רופאים רבים ממליצים עם שילוב של טיפול קונבנציונאלי ודיקור סיני עבור טיפול בהליקובקטר פילורי.

הסימפטומים של הליקובקטר פילורי

הדלקת גורמת למערכת החיסונית להרוג תאים ברקמה הרירית של הכיבה והתריסריון והדבר גורם לכיבים בבטן העליונה או בצידי הבטן.

בנוסף מטופלים חווים חוסר תיאבון, בחילה, ליחה מרובה, צרבות, ועקב קושי בפירוק המזון מחסור בויטמין B12 שגורם לנשירת שיער, לציפורניים שבירות, לעייפות. מחקרים מצאו שכיבי קיבה מהליקוברטר פילורי מגדילים את הסיכוי לסרטן קיבה.

האבחון של הליקובקטר פילורי

האבחון נעשה במספר שיטות:

- תבחין נשיפה שמודד את רמת CO2 באוויר הננשף, ולפיו ניתן להסיק אם החיידק קיים במעי ומייצר CO2

- בדיקת דם לנוכחות נוגדנים לחיידק, שחסרונה שלא ניתן לדעת אם החיידק קיים כרגע בקיבה או שהנוגדנים נשארו מזיהום שהיה לפני חודשים או אף שנים.

- נטילת דגימה מרירית הקיבה ע"י גסטרוסקופיה ובדיקה אם יש עליה את החיידק שהופך אוריאה לאמוניה

- בדיקת צואה לגילוי אנטיגנים של החיידק

לרפואה המערבית לא ברורה הסיבה לכך שחיידק ההליקובקטר פילורי הנפוץ כל כך גורם רק במיעוט המקרים לסימפטומים. כפי הנראה המחלה מושפעת מתפקוד לקוי של מערכת העיכול ומתגובה מוקצנת של מערכת העיכול.

טיפול בהליקובקטר פילורי ע"י דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים, והמלצות תזונה

הרפואה הסינית מנתחת את כלל הסימטומים ובעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא מחזירה את הגוף לאיזון

הרפואה הסינית היא רפואה הוליסטית-אינטגרטיבית, כלומר היא מתייחסת למכלול הסימטומים והסימנים, מסווגת אותם כפעילויות יתר או חסר של אזורים שונים בקטגוריות שונות של "קור", "חום", "לחות", "יובש" ו"רוח". מטפל סיני טוב ידע לאבחן נכון את רמות הפעילות השונות ויאפיין במדוייק את חוסר האיזון של איברים ואזורים שונים בגוף ואז ישתמש בדיקור הסיני ובצמחי המרפא כדי לאזן את הגוף. ההמלצות התזונתיות יעזרו לשמור על הגוף במצב מאוזן וייקלו על הגוף להישאר במצב זה. הרפואה הסינית משלבת ידע אנטומי מעמיק עם נסיון עצום באבחון ובטיפול. התפיסה האינטגרטיבית ממקדת את הרפואה הסינית בטיפול באינטראקציה בין מערכות של הגוף. המושגים שהרפואה הסינית משתמשת בהן נשמעים מופשטים אבל הם מאפשרים לסווג את האבחנות ואת הטיפולים. דיקור סיני הוכח כמפחית דלקת, מפחית סטרס ומפחית הרג תאים בקיבה ובתריסריון ע"י המערכת החיסונית בהליקובקטר פילורי. ההשפעות האלה מגינות על הקיבה, מקילות על ההחלמה ומשפרות דרמטית את איכות החיים של המטופל.

החשיבות של מדקר סיני מומלץ, מיומן ובעל הכשרה מעמיקה

האבחון הנכון הוא שלב קריטי לכן חשוב לבחור מטפל שמומחה בתחום ובעל מיומנות וידע גבוהים. חלק מהאבחונים מצריכים מיומנות והוכחו כיעילים לזיהוי מחלות שונות (למשל זיהוי כיבים פפטיים לפי הלשון). על סמך כלל הסימפטומים שהמטופל מדווח ועל סמך הבדיקות (בדיקת לשון, בדיקת דפוסי דופק ב 12 מיקומים ביד, ושיטות נוספות) המטפל מחליט על הטיפול האידיאלי מבחינת דיקור סיני וצמחי מרפא ש"ידחוף" את הגוף בחזרה לאיזון. 

אני מוסמכת לטיפול ברפואה סינית מהאוניברסיטה העברית (לימודים של 4 שנים) וכן בוגרת תואר ראשון באנתרופולוגיה רפואית מטעם אוניברסיטת ברקלי בארה"ב. אני מומחית בטיפול בבעיות עיכול ועם שיעורי הצלחה גבוהים. מטופלים רבים שלי חוו שיפור דרמטי במצבם בעקבות הטיפולים. את/ה מוזמן/ת לפנות אלי בטלפון או במייל כדי להתייעץ איתי וכדי לקבוע תור לטיפול התנסות ראשון בהנחה בקליניקה שלי בתל אביב.

אוסי גבע 052-3970588. This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מחקרים רפואים על ההשפעה והיעילות של דיקור סיני לטיפול בהליקובקטר פילורי

לינקים למחקרים על השפעת דיקור סיני לטיפול בחיידק ההליקובקטר פילורי:

דיקור סיני מפחית הרג תאים בקיבה ע"י מערכת החיסון (אפופטוזיס) במודלים של אולקוס

צמחי מרפא סיניים יעילים בתור טיפול בהליקובקטר פילורי ולטיפול בכיבים פפטים

ניווט באתר

חזרה לעמוד הטיפולים

איך טיפול בדיקור סיני עובד?

התייעץ/י איתי