איך דיקור סיני וצמחי מרפא עוזרים?

רפואה סינית

 

 

טיפול באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא

ניתן לטפל במגוון רחב מאוד של בעיות ע"י דיקור סיני וצמחי מרפא. הרפואה הסינית מאפשרת לי לטפל בקליניקה שלי בבעיות כמו דלקות חוזרות, בעיות עיכול (תחום ההתמחות העיקרי שלי), עייפות כרונית, דיכאון, חרדות, מיגרנות, בעיות מחזור, בעיות פוריות (הגדלת סיכויי קליטה בהפרייה חוץ גופית ובהזרעה מלאכותית), בעיות שינה, איזון לחץ דם, ועוד. דיקור סיני הוכח כשמשפיע על מערכת העצבים, כולל על מערכות סרטונרגיות, כולינרגיות וגלוטמטרגיות, וכמפחית קורטיזול בדם.

רפואה סינית לעומת רפואה מערבית

בתחומים רבים הרפואה המערבית נותנת תשובות חלקיות בלבד, ולעיתים מטפלת רק בסימפטומים. הרפואה הסינית, ע"י שילוב של דיקור, צמחי מרפא, ותזונה מתאימה יכולה להתמודד עם הסיבות לבעיה במקומות שלרפואה המערבית אין תשובות מספיקות. הרפואה הסינית אינה רק "מכבה שריפות" אלא מתייחסת אל הגוף כמכלול. הדבר מתחיל בשלב האיבחון לבעיה, שכולל התייחסות לכלל הסימטומים שהמטופל חווה, כולל כאלה שנראים משניים ושהרפואה המערבית לרוב תתעלם מהם. על סמך האיבחון מתאימים טיפול ספציפי שיחזק את המערכת החיסונית ויעזור לאזן ולשקם את הגוף. בשנים האחרונות נעשו מחקרים רפואיים רבים, בהם הוכח שעבור בעיות רפואיות רבות יש יתרון מובהק לשילוב של רפואה סינית עם רפואה מערבית (לעומת רפואה מערבית בלבד).

הגישה של הרפואה הסינית היא הוליסטית, שבה המטפל חוקר את כלל הסימטומים של המטופל ועל פיהם מאבחן באופן פרטני את הגורמים לבעיה על פי הקריטריונים ברפואה הסינית. הקריטריונים של הרפואה הסינית יכולים להישמע מוזרים לקורא המערבי, שכן הם מדברים על חום, קור, לחות, יובש, ורוח ושיוכם לאיברים בגוף, או על איזון אנרגטי של יין ויאנג ועל פתיחה של חסימות אנרגטיות. אולם מאחורי המושגים האלה עומד ידע מעמיק באנטומיה ותפיסה אינטגרטיבית שמתחייסת למערכת היחסים שבין המערכות של הגוף, ומבוססת על ניסיון רב שצברו הרופאים הסינים.

איך טיפול בדיקור סיני ובצמחי מרפא עובד?

רפואה סינית מטפלת באינטראקציה ובאיזון שבין מערכות הגוף

בעוד הרפואה המערבית יודעת לזהות השפעות ברמת המיקרו (כמו הימצאות חיידק מסויים או זיהוי דלקת במיקום ספציפי) הרפואה הסינית מנתחת את האינטראקציה שבין מערכות, ולכן היא יעילה בטיפול בבעיות , שבהם הבעיה קשורה לויסות האינטראקציה המורכבת שבין המערכות. את המושגים ברפואה הסינית ניתן למפות באופן כללי לסוגי מערכות פיזיולוגיות שונות, ולסוגים שונים של בעיות באינטראקציה בינהם. כך למשל "קור" קשור לפגיעה ע"י חיידק או לחילופין פגיעה ע"י קור פיזי או לחילופין פגיעה ע"י טראומה רגשית שיכולה ליצור השפעה דומה על המערכות של הגוף. הרפואה המערבית היום היא סופר-מתקדמת אבל מתקדמת ברמת המיקרו ומתקשה לתת פתרונות שקשורים לאינטראקציה מורכבת בגוף, ובעיקר כשהיא מערבת את המערכת העיצבית. להשוות רפואה מערבית לרפואה סינית זה כמו להשוות נוירולוג לפסיכולוג. הנוירולוג מסתכל ברמת הנויורונים אבל לא יוכל לעזור לבעיות נפשיות שהפסיכולוג כן יוכל לעזור בהן. לבעיות הנפשיות אמנם יש ביטוי נוירולוגי, אך הוא כל כך מסובך שלנוירולוג אין אפשרות לחקור או לתקן את האינטראקציה בין הנוירונים כיוון שהיא מורכבת מדי. הפסיכולוג, לעומתו, משתמש במושגים הוליסטיים ומופשטים כמו "חוויות" או "טראומות נפשיות" או "רגשות" בלי לדעת איך ואיפה הן נמצאות ברמת המיקרו של הנוירונים. באופן דומה חיזוי מזג אוויר נובע ישירות מפיזיקה אבל חזאי מזג האוויר מדבר במושגים הוליסטים ומופשטים כמו "שקע ברומטרי" שמבטא אינטראקציה בין טריליוני מולקולות באוויר שאין לו שום דרך למדוד אותה ישירות.

חשיבות האיבחון - חשוב לבחור מדקר סיני מומלץ מיומן ובעל הכשרה מקיפה

הטיפול הסיני מתחיל בשלב של איבחון מעמיק שמצד אחד מתייחס לכל הסימטומים שהמטופל חווה, ומצד שני משלב מדידות ייחודיות כמו תבנית וחוזק הדופק בנקודות שונות, אבחון לפי הלשון, ושיטות נוספות שספציפיות לסוג הבעיה. יש משמעות רבה למידת המיומנות של המטפל בשלב האיבחון, כיוון שהדבר יקבע את סוג הטיפול ואת מידת היעילות שלו. הטיפול באמצעות הדיקור הסיני וצמחי המרפא מותאם באופן מדוייק לאבחון, ומטרתו לאזן חוסרים ועודפים של באזורים שונים של הגוף זה ביחס לזה, בכל אחד מחמשת הקריטריונים שהרפואה הסינית מגדירה. האיזון הזה מושג ע"י עירור או "דחיפה" של הגוף בנקודות דיקור סיני שונות ובאמצעות צמחי המרפא, ובמושגים של רפואה מערבית הוא משפר את התפקוד ואת פעילות הגומלין של האיברים השונים בגוף.

במאמרים הבאים שלי על טיפולים ברפואה סינית, אציג גם מחקרים רפואיים שבדקו ומצאו ההשפעה של דיקור סיני על מטופלים בכל אחת מהבעיות שאסקור.

אני מוסמכת לטיפול ברפואה סינית מהאוניברסיטה העברית (לימודים של 4 שנים) וכן בעלת תואר ראשון באנתרופולוגיה רפואית מאוניברסיטת ברקלי בארה"ב. אני מומחית בטיפול בבעיות עיכול ומטפלת גם בבעיות אחרות. את/ה מוזמן/ת לפנות אלי בטלפון או במייל כדי להתייעץ איתי וכדי לקבוע תור לטיפול התנסות ראשון בהנחה בקליניקה שלי בתל אביב.

אוסי גבע 052-3970588 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

מחקרים רפואיים

לינקים למחקרים רפואיים על השפעת דיקור סיני:

דיקור סיני מפחית הורמוני סטרס (קורטיזול) בחולדות

דיקור סיני מפחית כאב בטן ובמקביל משפיע על רצפטורים במערכת העצבים

ניווט באתר

חזרה לעמוד הטיפולים

התייעץ/י איתי

צור/צרי קשר