טיפולי דיקור סיני וצמחי מרפא

רפואה סינית

 

 

טיפול באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא

ניתן לטפל במגוון רחב מאוד של בעיות ע"י דיקור סיני וצמחי מרפא. הרפואה הסינית מאפשרת לי לטפל בקליניקה שלי בבעיות כמו דלקות חוזרות, בעיות עיכול (תחום ההתמחות העיקרי שלי), עייפות כרונית, דיכאון, חרדות, מיגרנות, בעיות מחזור, בעיות פוריות (הגדלת סיכויי קליטה בהפרייה חוץ גופית ובהזרעה מלאכותית), בעיות שינה, איזון לחץ דם, ועוד. דיקור סיני הוכח כשמשפיע על מערכת העצבים, כולל על מערכות סרטונרגיות, כולינרגיות וגלוטמטרגיות, וכמפחית קורטיזול בדם.

המשך קריאה: טיפול באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא

 

טיפול במעי רגיז (IBS) שילוב של דיקור סיני ורפואה מערבית

תסמונת המעי הרגיז הוא שם כולל לתופעה שכיחה מאוד (מופיעה אצל 10-20% מהאוכלוסיה). למרות זאת, לרפואה המערבית אין טיפול לריפוי הבעיה, והטיפול מסתכם בהמלצה כללית על שינויי תזונה ובתרופות לטיפול בסימפטומים. התרופות המוצעות כוללות תרופות משלשלות או לחילופין תרופות נגד שלשול, תרופות להפחתת גזים, תרופות להפחתת עוויתות מעי, ותרופות נוירולוגיות כולל תרופות אנטי דיכאוניות. התרופות האלה משפיעות לזמן קצר בלבד וכוללות תופעות לוואי רבות. בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא מהרפואה הסינית ניתן להגיע לשיפור ממשי במצב ובאיכות החיים של המטופלים בעלי מעי רגיז.

המשך קריאה: טיפול במעי רגיז

היי!

אם הגעת לדף זה, אתה כנראה מומחה כיצד בעיות בטן עלולות לגרום הרס בחייך.

בקליניקה שלי אני שואפת לשפר את חייהם של אנשים החיים עם IBS ו- IBD . לאורך שנים מצאתי שרפואה סינית (דיקור סיני, צמחי מרפא ותזונה מותאמת אישית) מספקת הקלה בבעיות עיכול.

מחלת קרוהן היא מחלת מעיים דלקתית שתוקפת לרוב את דופן המעי הדק ו/או דופן המעי הגס בנקודות שונות. המחלה מושפעת משילוב של נטייה גנטית, הרגלי תזונה, נטילת אנטיביוטיקה, מצבי לחץ נפשי (סטרס) ועישון. המחלה נגרמת מפעילות חסר של המערכת החיסונית נגד חיידקים במעי, מעודף תגובה של תאים בדופן המעי לחיידקים, ומהרס תאים בדופן המעי. לרפואה המערבית אין טיפול לריפוי מהמחלה אלא רק טיפולים נקודתיים לריסונה, כמו אנטיביוטיקה וסטרואידים, טיפולים ביולוגיים להפחתת הדלקות ואף ניתוחים. מנסיוני עם מטופלים וגם על פי מחקרים רפואיים, דיקור סיני הוא טיפול יעיל למחלת קרוהן. טיפול בקרוהן יעשה ע"י שילוב של דיקור סיני, צמחי מרפא והמלצות תזונתיות. מטרת הטיפול היא לחזק את את תפקוד המערכת החיסונית, להפחית סטרס, ולהפחית דלקות.

המשך קריאה: טיפול במחלת קרוהן

טיפול בקוליטיס כיבית ברפואה המערבית לעומת ע"י דיקור סיני

מחלת קוליטיס כיבית, בדומה לקרוהן, היא מחלה דלקתית של המעי. אולם במקרה של קוליטיס כיבית היא מוגבלת למעי הגס ואף מתחילה לרוב מהאזור הקרוב לרקטום. בקוליטיס המעי נפגע רק בשכבה הרירית החיצונית (המוקוס) ולכן היא נחשבת פחות קשה מקרוהן. קוליטיס נגרמת משילוב של תורשה, תזונה לא טובה, ולחץ נפשי. היא גורמת לתאי דופן במעי להראות אדומים מדממים וכואבים, ובשלבים מתקדמים יותר מתפתחים מעין פוליפים. הסמפטומים כוללים שלשולים רבים, דימום רקטלי, כאבי בטן חריפים, חום, הקאות ועוד. במצבים קשים של עודף דימום אין ברירה אלא לכרות את המעי הגס. הטיפול המערבי בקוליטיס דומה לזה של קרוהן ולא מביא לריפוי. הטיפול כולל אנטיביוטיקה, חומרים מדכאי דלקת, סטרואידים, תרופות ביולוגיות ולעיתים כריתה של המעי הגס. לרפואה הסינית יש טיפול יעיל בקוליטיס שכולל דיקור סיני, צמחי מרפא והמלצות תזונה. דיקור סיני הוכח כמפחית דלקת, מפחית סטרס ומשפר תפקוד תאים בדופן המעי. מומלץ לשלב טיפול של רפואה מערבי עם רפואה סינית עבור טיפול בקוליטיס.

המשך קריאה: טיפול בקוליטיס כיבית

טיפול בהליקובקטר פילורי

החיידק הליקובקטר פילורי פוגע ברקמה הרירית של הקיבה והתריסריון, יוצר בהם דלקות וכיבים (אולקוס) ובכך מחליש את עמידות דופן הקיבה לחומציות שבתוכה וגם מגדיל את הסיכויים לחלות בסרטן הקיבה. מעל חצי מהאוכלוסיה נושאת את החיידק, אבל רק אצל 15% מהם הדבר מתבטא בכיבים (אולקוס). הכיבים נובעים מהפרשת רעלנים ע"י ההליקובקטר פילורי שפוגעים בתאים בדופן הקיבה והתריסריון ועקב כך מערכת החיסון תוקפת את התאים הפגועים והורגת אותם. אחת ההשערות היא שבמצבים של סטרס (לחץ נפשי) חיידק ההליקובקטר פילורי הופך אלים ויוצר אולקוס. טיפול בהליקובקטר פילורי ברפואה הקונבציונאלית נעשה ע"י שילוב של מספר אנטיביוטיקות (לרוב קלריטרומיצין ואמוקסיצילין) ונוגדיי חומציות. הבעיה בטיפול הקונבנציונאלי היא שבפעמים רבות החיידק העמיד חוזר לקיבה ומצד שני האנטיביוטיקה פוגעת בחיידקים הטובים שבמערכת העיכול. במקרים כאלה לרפואה המערבית אין עדיין תשובה לחיידק והמחלה הופכת כרונית. דיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי תפריט המזון הוכחו כיעילים לטיפול בהליקובקטר פילורי. הטיפול הסיני מפחית סטרס, מפחית דלקת, מפחית הרס תאים עצמיים ע"י המערכת החיסונית (אפופטוזיס) ומאזן ומחזק את הגוף. רופאים רבים ממליצים עם שילוב של טיפול קונבנציונאלי ודיקור סיני עבור טיפול בהליקובקטר פילורי.

המשך קריאה: טיפול בהליקובקטר פילורי

טיפול בעצירות כרונית

לעצירות יש מספר סיבות אפשרויות, ולרוב היא קשורה לתזונה עם מיעוט סיבים ומיעוט מים. אבל בעצירות כרונית לרוב מדובר גם על סיבות של סטרס (לחץ נפשי) וסיבות פיזיולוגיות כמו האטה בקצב פעילות השרירים האוטונומיים במעי הגס, החלשות שרירי האגן, או בתופעת לוואי של בעיה רפואית אחרת. עצירות כרונית, מלבד תחושת אי הנעימות וריבוי הגזים שהיא גורמת, עלולה לגרום לבעיות נוספות כמו מיגרנות, בעיות עור, דלקות מעי, פיסורה, טחורים, ולעיתים אפילו סרטן. במצב של עצירות כרונית חשוב לפנות לרופא על מנת לוודא שאין סיבה אקוטית שמחייבת טיפול. מלבד הטיפול הרפואי מומלץ מאוד לשלב טיפול בדיקור סיני וצמחי מרפא סיניים שמצד אחד משפרים את תפקוד המעי, מפחיתים את רמת הלחץ הנפשי ומפחיתים את העצירות, ומצד שני מפחיתים ומונעים דלקות נלוות. ברפואה הסינית יש גם המלצות תזונתיות שיכולות לעזור למנוע עצירות.

המשך קריאה: טיפול בעצירות כרונית

 

טיפול בסוגים שונים של הפרעות שינה

הפרעות שינה (או "נדודי שינה") הוא תחום רחב שכולל בתוכו עשרות בעיות שונות. כ 25% מהאוכלוסיה סובלים מהפרעת שינה. ההפרעות יכולות להתבטא בקושי להירדם (אינסומניה), נטייה להתעורר באמצע השינה עם קושי לחזור לישון, הליכה מתוך שינה, סיוטים בלילה, תנועות רגליים חזקות מתוך שינה, חריקת שיניים בשינה, עייפות במהלך היום, ותופעות נוספות. בחלק מהמקרים מומלץ להיבדק במעבדת שינה, אולם לרוב הבעיות נובעות מלחץ נפשי (סטרס, חרדה, או דיכאון), מחשבה על דברים מטרידים לפני השינה, או מסדר יום לא נכון (כמו שתיית קפה, אלכוהול או עישון לפני השינה או פעילות ספורטיבית לפני השינה). הפרעות שינה באופן טבעי גורמות לעייפות במהלך היום, לקושי בריכוז ולעצבנות יתר. הטיפול הקונבנציונאלי כולל בעיקר כדורי שינה ולעיתים כדורי הרגעה או תרופות אנטי-דיכאוניות שלכולם יש תופעות לוואי והגוף מפחת סבילות כלפיהם. הרפואה הסינית מציעה טיפול בהפרעות שינה שהוא בטוח, יעיל, וללא תופעות לוואי. הטיפול הסיני בבעיות שינה מביא בעיקר להפחתת המתח והחרדה ובניסויים רפואיים הוכח שהוא מפחית את רמת הורמון הסטרט (קורטיזול) בדם.

המשך קריאה: טיפול בהפרעות שינה

טיפול בבעיות פוריות - שילוב דיקור סיני עם רפואה קונבנציונאלית

בעיות פוריות, בהן בני זוג לא מצליחים להביא ילד לאחר יותר משנה של נסיונות, הן נפוצות למדי וכוללות כ 15% מהאוכלוסיה. בעיית פוריות יכולה לנבוע מהגבר – עקב בעיה בכמות של תאי הזרע או בצורה שלהם או ביכולת התנועה שלהם. בעיית פוריות יכולה לנבוע גם מהאשה – בין אם עקב בעייה מכאנית ברחם, בצוואר הרחם או בחצוצרות, ובין אם עקב בעיה אחרת כמו הפרעות בביוץ, מחזור לא סדיר, בעיות הורמונאליות, זיהום, גיל האישה, חוסר/עודף משקל, שחלות פוליציסטיות, השפעת חומרים רעילים, או אפילו תגובה חיסונית נגד הזרע). כ 10% ממקרי בעיות הפוריות נותרות ללא הסבר. טיפולי פוריות ברפואה קונבנציונאלי יכולים להיות ארוכים ויקרים. שילוב של טיפול רפואי קונבנציונאלי עם טיפול בדיקור סיני וצמחי מרפא סיניים לטיפול בבעיות הפוריות, מעלה דרמטית את סיכויי ההצלחה לכניסה להריון.

המשך קריאה: טיפול בבעיות פוריות

טיפולים נוספים

בקליניקה שלי בתל אביב אני מטפלת בבעיות רבות נוספות, ובקרוב אכתוב מאמרים גם עליהן. חלק מהבעיות שאני מטפלת בהן בעזרת רפואה סינית הן:

  טיפול במיגרנות בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא

 דיקור יותר יעיל מאיקאקלומין2019

2017 ההשפעה ארוכת הטווח של אקופונקטורה עבור טיפול מניעתי למיגרנה     

לחץ כאן לסקירה של 31 מחקרים בנושא דיקור למיגרנות     

   טיפול בתסמונת התעלה הקרפלית

מחקר על כאבים במפרק כף היד ואקופונקטורה       

   טיפול בסינוסיטיס בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא

   טיפול בכאבי מחזור ע"י דיקור סיני וצמחי מרפא   

   טיפול בכיבי קיבה ע"י דיקור סיני וצמחי מרפא

   טיפול בתסמונת בארט ברפואה סינית

   טיפול בצרבת וריפלוקס (GERD) ברפואה סינית

דיקור הוא טיפול יעיל ובטוח עבור GERD (מטא-אנליזה של 12 מחקרים)

ועוד...