טיפול במעי רגיז

רפואה סינית

 

 

טיפול במעי רגיז (IBS) שילוב של דיקור סיני ורפואה מערבית

תסמונת המעי הרגיז הוא שם כולל לתופעה שכיחה מאוד (מופיעה אצל 10-20% מהאוכלוסיה). למרות זאת, לרפואה המערבית אין טיפול לריפוי הבעיה, והטיפול מסתכם בהמלצה כללית על שינויי תזונה ובתרופות לטיפול בסימפטומים. התרופות המוצעות כוללות תרופות משלשלות או לחילופין תרופות נגד שלשול, תרופות להפחתת גזים, תרופות להפחתת עוויתות מעי, ותרופות נוירולוגיות כולל תרופות אנטי דיכאוניות. התרופות האלה משפיעות לזמן קצר בלבד וכוללות תופעות לוואי רבות. בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא מהרפואה הסינית ניתן להגיע לשיפור ממשי במצב ובאיכות החיים של המטופלים בעלי מעי רגיז.

תסמונת המעי הרגיז יכולה לנבוע ממספר גורמים ויכולה להתבטא בשלשולים, עצירות, גזים, נפיחות, כאבי בטן שנגרמים מעוויתות של המעי הגס, בחילות, אי סדירות בהתכווצויות המעי, ועוד. האבחון של מעי רגיז ניתן על פי סימפטומים בלבד כאשר הרופאים לא מוצאים סיבה אורגנית למחלה גם לאחר בדיקות מקיפות. כחצי מהמטופלים שמגיעים לרופאי גסטרו מאובחנים כסובלים ממעי רגיז (IBS).

הסיבות האפשריות להופעת תסמונת מעי רגיז

השפעת מערכת העצבים על מעי רגיז

כפי הנראה, הסיבות לתסמונת מעי רגיז שונות מאדם לאדם. אולם ברוב המקרים הבעיה קשורה בין השאר לבעיות באינטראקציה בין המח למערכת העיכול ומצבי לחץ נפשי, מתח וחרדה ידועים כקשורים להתפרצויות של התקפים ולהחמרה בסימטופים. האינטראקציה בין המח לבין מערכת העיכול היא גדולה ומורכבת מאוד, והדבר מתבטא גם בכמות עצומה של עצבים המגיעים אל מערכת העיכול ויוצרים אינטראקציה והשפעות הדדיות חזקות בין המח למערכת העיכול. למעשה מרבית הסרטונין בגוף נוצר במעיים ובמחקרים רפואיים נמצאה השפעה של דיקור סיני על פעילות של נוירונים שמפרישים או מושפעים ע"י סרטונין. כמו בהרבה מקרים של בעיות נוירולוגיות גם במקרה של תסמונת המעי הרגיז המורכבות הרבה של האינטראקציות יוצרת עבור הרפואה המערבית קושי במציאת הגורמים לבעיה וקושי בטיפול בה. במחקרים רפואיים נמצא שבמקרים של תסמונת מעי רגיז מופרש יותר סרטונין במעי ושהדבר קשור לתגובות מוטורית מוגברות של שרירי המעי, ולרגישות תחושתית מוגברת של המעי ובמקביל תגובות תחושתיות מוגברות במח באזורים הקשורים למערכת העיכול. גורם נוספים שלעיתים קשור לתסמונת מעי רגיז הוא פעילות של מערכת החיסון. במקרים רבים תסמונת המעי הרגיז מתחילה לאחר התקף של תגובה אוטואימונית, זיהום פטרייתי, או זיהום חיידקי במעיים. ההשפעה על מערכת העיכול כנראה קשורה לכך שבזמן תגובה חיסונית יש עליה בציטוקינים שמפעילים את מערכת החיסון אך גם משפיעים על תפקוד מערכת העיכול ומקשים על תפקודה ועמידותה. גורם נוסף יכול להיות תזונה לא נכונה לאורך זמן, ובנוסף התסמונת נפוצה פי 2-3 אצל נשים ומתפרצת לעיתים קרובות בסמיכות למחזור, כך שסביר שהדבר מושפע גם משינויים הורמונליים.

טיפול בתסמונת מעי רגיז על פי רפואה סינית

טיפול במעי רגיז ברפואה הסינית מבוסס על שילוב של דיקור סיני, צמחי מרפא והמלצות תזונתיות. דיקור סיני הוכח כטיפול יעיל לבעיה (ראה/י לינקים למחקרים בסוף העמוד).

דיקור סיני מרגיע ומאזן את מערכת העצבים, האחראית במידה רבה לתסמונת המעי הרגיז

הטיפול בדיקור סיני ובצמחי המרפא מצד אחד מטפל בהרגעת המערכת העצבית ומצד שני מאזן את הגוף מבחינת מערכות בהן הגוף נמצא ב"עודף פעילות" לעומת מערכות אחרות שב"חוסר פעילות". איזון הגוף גורם להרגעה ולויסות של התגובות הקיצוניות המוטוריות והסנסוריות של מערכת העיכול. האיזון והוויסות של הגוף משפיעים גם על הסימטומים וגם על הגורמים לבעיה. ההשפעה הכפולה מחזירה את מערכת העיכול לתפקוד תקין ומשפרת את מצב המטופל לטווח הארוך. עם הטיפולים לא רק שהסימטופים פוחתים משמעותית אלא גם המקרים של ההתפרצויות של הסימטומים הולכים ומתרחקים זה מזה. דיקור סיני הוכח כשמשפיע על מערכת העצבים, כולל על מערכות סרטונרגיות, כולינרגיות וגלוטמטרגיות, וכמפחית קורטיזול בדם, להפחתת קורטיזול ולהרגעת המערכת הסרטונרגית ידוע שיש אפקט ישיר של שיפור מצב המטופל במקרה של תסמונת המעי הרגיז.

הגישה ההוליסטית של הרפואה הסינית היא לאבחן ואז לדחוף את הגוף בחזרה לאיזון

הגישה של הרפואה הסינית לטיפול במעי רגיז, בדומה לגישתה לבעיות אחרות, היא גישה הוליסטית, שבה המטפל חוקר את כלל הסימטומים של המטופל ועל פיהם מאבחן באופן פרטני את הגורמים לבעיה על פי הקריטריונים של הרפואה הסינית. הטיפול במעי רגיז מתחיל בשלב של איבחון מעמיק שפרט להתייחסות לסימטומים שהמטופל מדווח עליהם כולל גם מדידות שונות כמו בדיקת חוזק ותבנית הדופק ב 12 מיקומים ביד, אבחון לפי הלשון על פי צבע וחיפוי באזורים שונים בלשון ואבחון קשיחות הבטן בנקודות שונות. הטיפול עצמו מבוסס על דיקור סיני שמעורר את הגוף ו"דוחף" שינויים בגוף דרך נקודות ספציפיות (מרידיאנים) שאחראיות על אזורים שונים, על מנת לפתור את חוסר האיזון הספציפי שנמצא בשלב האיבחון. גם לצמחי המרפא יש השפעות דומות, כשלכל צמח יש את ההשפעה שלו.

החשיבות לבחור מטפל מומלץ, מיומן ובעל הכשרה מעמיקה

רמת המיומנות והידע של המטפל מאוד משפיעים גם על היכולת לבצע איבחון מדוייק ועל מנת לבחור באופן נכון את נקודות הדיקור הסיני ואת צמחי המרפא המתאימים ביותר. הידע והמיומנות של המטפל הסיני חשובים כיוון שחלק משיטות המדידה מצריכות מיומנות גבוהה וגם כיוון שבדומה לרפואה המערבית יש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון והמטפל צריך לשלוט בכמות ידע עצומה ולמצוא את שביל הזהב לכל טיפול.

אני מוסמכת לטיפול ברפואה סינית מהאוניברסיטה העברית (לימודים של 4 שנים) וכן בוגרת תואר ראשון באנתרופולוגיה רפואית מטעם אוניברסיטת ברקלי בארה"ב. אני מומחית בטיפול בבעיות עיכול ועם שיעורי הצלחה גבוהים. מטופלים רבים שלי חוו שיפור דרמטי במצבם בעקבות הטיפולים. את/ה מוזמן/ת לפנות אלי בטלפון או במייל כדי להתייעץ איתי וכדי לקבוע תור לטיפול התנסות ראשון בהנחה בקליניקה שלי בתל אביב.

אוסי גבע 052-3970588 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 מחקרים רפואים על ההשפעה והיעילות של דיקור סיני לטיפול במעי רגיז

לינקים למחקרים על השפעת דיקור סיני לטיפול בתסמונת המעי הרגיז:

מטה-אנליזה זו הראתה כי הדיקור מועיל לחולי מעי רגיז

קבילות של דיקור עבור IBS הוקמה

השפעת דיקור על חולדות עם מעי רגיז

השפעת דיקור סיני לטיפול באנשים עם מעי רגיז

דיקור סיני מפחית כאב, גזים ונפיחות בתסמונת המעי הרגיז

דיקור סיני מפחית הורמוני סטרס (קורטיזול) בחולדות

 

מנטה מרגיע מעי רגיז

ניווט באתר

חזרה לעמוד הטיפולים

איך טיפול בדיקור סיני עובד?

התייעץ/י איתי